logo
Новини,

Інститут законодавчих ідей та StateWatch проаналізували United24 на забезпечення публічності та прозорості

Інститут законодавчих ідей та аналітичний центр StateWatch проаналізували забезпечення публічності та прозорості витрачених 26,1 млрд грн з рахунків United24, а також представили аналітичний бріф та платформу контролю витрат на відновлення медичної інфраструктури.

ІЗІ проаналізував усі 11 рахунків платформи United24, на які зібрано понад 28,7 млрд грн (більше 780 млн доларів) та використано 26,1 млрд грн, щодо прозорості та підзвітності використання коштів. Експерти представили аналітичний бріф із рекомендаціями змін до порядків використання коштів. 

В ІЗІ відзначили роботу Мінінфраструктури та Мінцифри, які врахували рекомендації і підвищили цим рівень прозорості. Зокрема, у співпраці з Міністерством відновлення внесено зміни до регламенту комісії з використання коштів Фонду зруйнованого майна та інфраструктури – щодо оприлюднення усіх заявок на фінансування та трансляції засідань комісії. Результатом співпраці з Мінцифри стало врахування всіх рекомендацій ІЗІ на рівні Постанови КМУ: оприлюднення інформації про всі зібрані та розподілені кошти, залишок коштів, незалежний склад комісії, в якому представники Мінцифри та підпорядкованих підприємств складають менше половини, визначено підстави відмови у розподілі коштів, встановлено строки перерахування коштів одержувачам.

Рекомендації щодо інших міністерств та порядків використання коштів полягають у конкретизації, вичерпності та пріоритетності напрямів спрямування коштів, підстав для відмов, термінів, удосконалення процедур формування комісій, а також оприлюднення порядків денних комісій, документів, на основі яких приймаються рішення та забезпечення онлайн-трансляцій засідань.

Їх врахування дозволить впорядкувати чинні механізми використання коштів, залучити додаткові ресурси та більш ефективно використовувати наявні, а також дозволить здійснювати ефективний громадський моніторинг та контроль.

Експертна організація StateWatch своєю чергою презентувала вебпортал “Контроль витрат на відновлення”, де зібрала дані щодо надходжень фінансової допомоги на відновлення медичної інфраструктури від наслідків війни. Загалом з травня 2022-го року до середини травня 2023-го на рахунок Національного банку, закріпленого за МОЗ, на медичну допомогу та відбудову медицини надійшов 1,5 млрд грн. Станом на сьогодні, з цієї суми уклали контрактів на закупівлю товарів та послуг на 1,2 млрд грн. ДП “Медичні закупівлі України” уклало найбільше контрактів на купівлю санітарного транспорту та мобільних госпіталів – на суму 587,6 млн грн, а також медичні вироби та допоміжні засоби для них – 406,6 млн грн, зокрема апарати штучної вентиляції легень, рентгенівські установки, реабілітаційне медобладнання тощо. 

Аналітики StateWatch також проаналізували механізми звітування про витрати коштів міжнародної допомоги на відновлення медицини та озвучили рекомендації до Кабінету Міністрів – розробити єдиний порядок систематизації та оприлюднення даних про надходження та витрати коштів міжнародної допомоги, та встановити обов’язок здійснювати за всіма напрямами використання коштів United24 оприлюднення інформації про надходження та витрати коштів українською та англійською мовами, пропозицій щодо виділення коштів; залучення представників громадянського суспільства до процесу використання коштів як спостерігачів; проведення відкритих засідань в режимі відеоконференцій із подальшим оприлюдненням таких засідань; оприлюднення інформації про дату, час, місце та порядок денний проведення засідань.

Нагадаємо, 05 травня 2022 року за ініціативи Президента України створено фандрейзингову платформу United24. Через платформу збираються мільярди гривень донатів на рахунки для допомоги ЗСУ, відновлення житла, медичного забезпечення тощо. 

Платформа United24 діє вже рік та залучила понад 328 млн дол завдяки амбасадорам, а також відомим проєктам, таким як “Міць”, “Армія дронів”, “Азовсталь”.

Вебплатформа контролю витрат на відновлення медичної інфраструктури підготовлена StateWatch за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Підзвітна відбудова системи охорони здоровʼя України”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”