logo

Ліквідація Центру оборонних закупівель створює загрози для оборонки та інтеграції України до НАТО

Не пройшло і року, як Центр оборонних закупівель вже ліквідовують. Пояснюємо, яких наслідків слід очікувати від цього.

Центр оборонних закупівель на початку 2020 року ще при колишньому міністрові оборони Андрію Загороднюку  задумувався як організація яка, мала вирішити три основі проблеми військового відомства.

  1. Підвищити професіоналізацію закупівель Міноборони. Тобто, зробити так, щоб закупівлі Міністерства були зрозумілі і цікаві для учасників ринку. І тим самим підвищити конкуренцію на закупівлях, забезпечити ринкову ціну, та своєчасність постачання товарів та послуг армії. Нагадаємо, згідно аналітики StateWatch, протягом І півріччя 2020 року було відмінено 128 конкурентних тендерів або 44,7% від загальної кількості оголошених торгів на загальну очікувану вартість 3,46 млрд грн. Це означає що окремі групи товарів до армії надходять протягом цього року із запізненням.
  2. Усунути корупційні ризики на закупівлях Міноборони. На сьогодні, структура МОУ має розгалужену систему тендерних комітетів, які не можливо проконтролювати. ЦОЗ мав вирішити цю проблему через централізацію закупівель. Якщо простіше, в одну тендерну організацію легше працевлаштувати відповідальних професіоналів з “0” толерантністю до корупції і забезпечити їм ринкову зарплатню, ніж в 20 різних тендерних департаментів, управлінь та відділів.
  3. Згідно нового ЗУ “Про оборонні закупівлі” ЦОЗ мав виконати конкретну функцію: забезпечити централізовану закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення не тільки для Міноборони, а й для інших відомств. Це б значно полегшило запровадження певних стандартів НАТО під час переоснащення силових структур в Україні. Власне, тому представники дружніх урядів західних країн і представники НАТО, зокрема, вітали прийняття нового закону.

Утім, очевидно, після ліквідації ЦОЗ закупівлі Міноборони залишаться неефктивними.  Централізоване переоснащення силових структур також під знаком питанням.

Щодо наслідків. Безперечно, такі непрогнозовані дії української сторони, коли в лютому ЦОЗ створюється, а вже у вересні ця організація ліквідовується, призведуть до певної прохолоди у відносинах України та західних партнерів. Хоча на конкретну матеріальну підтримку союзників навряд це вплине. Вони і надалі нас будуть підтримувати, так як розуміють всі ризики, які провокує РФ країнам ЄС.

Просто час наближення України до кола країн НАТО вкотре подовжений в односторонньому порядку українською стороною.