Про це повідомляє експертна організація Statewatch з посиланням на рішення Вінницького окружного адміністративного суду.
З матеріалів справи вбачається, що, на думку ДАСУ, Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня безпідставно нарахувала та виплатила протягом травня – червня 2020 року доплати медичним працівникам за участь у роботах з ліквідації COVID-19 на загальну суму 133, 2 тис грн.
На переконання аудиторів, деякі медпрацівники фактично не надавали медичну допомогу хворим на СОVID-19, оскільки у лікарні не було жодного хворого на коронавірусну інфекцію, однак отримали надбавки на загальну суму 133, 2 тис грн. Натомість суд не погодився з такими аргументами. У матеріалах справи йдеться про те, що в лікарні все ж перебували пацієнти з підозрою на СОVID-19. І хоча ці підозри згодом не підтвердилися, працівники лікарні надавали їм медичну допомогу протягом всього часу їхнього перебування у лікарні.
До того ж, як зазначається у рішенні суду, згідно з п. 1 постанови КМУ № 246 додаткова доплата у розмірі до 300 % заробітної плати встановлюється у медичних закладах, що надають допомогу хворим на COVID-19 та уклали типовий договір з Національною службою охорони здоров’я України; медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті лікуванням хворих на COVID-19 у медичних закладах, що визначені для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на COVID-19; медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті лікуванням хворих на COVID-19.
Конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров`я.
Тобто ключовими в такому випадку є дві обставини:
1) укладення договору з НСЗУ;
2) заклад охорони здоров`я повинен надавати медичну допомогу хворим на COVID-19.
Тож для виплати необхідним є виконання всіх вищезазначених пунктів, що і зробила Вінницька лікарня. При цьому внутрішній порядок лікарні передбачає, що доплата може бути нарахована не лише тим працівникам, які задіяні до лікування хворих на COVID-19, а також тим, хто лікує пацієнтів із підозрою на таке захворювання.
Таким чином, уряд надав роз’яснення, комунальні некомерційні підприємства виконали їх у повному обсязі. Але при цьому контролюючий орган некоректно протрактував рішення уряду, що підтверджується рішенням суду
StateWatch звертає увагу на те, що претензії аудиторів до менеджменту лікарень по Україні є непоодинокими. Подібні випадки висунення ДАСУ безпідставних претензій щодо доплат медикам, які залучені до боротьби з COVID-19, було виявлено у низці лікарень. Зокрема Держаудитслужба зазначила про аналогічні порушення у Валківській центральній районній лікарні у Харківській області – на суму 1,3 млн грн., у Київській міській дитячій клінічній лікарні № 1 – 782,7 тис грн, у лікарні інтенсивного лікування “Кременчуцька” у Полтавській області – 471,1 тис грн.