logo

На Вінниччині суд підтримав лікарню, з якої аудитори хотіли стягнути COVID-доплати

Вінницький окружний адміністративний суд визнав безпідставними вимоги Державної аудиторської служби до Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні, яка виплатила працівникам доплати на суму 133, 2 тис грн у зв’язку з лікуванням хворих на COVID-19. У ДАСУ вважали, що такі доплати були виплачені неправомірно та висунули до лікарні вимогу щодо повернення виплачених коштів до обласного бюджету. Натомість медзаклад звернувся до суду та спростував вимоги аудиторів. 

Про це повідомляє експертна організація Statewatch з посиланням на рішення Вінницького окружного адміністративного суду.

З матеріалів справи вбачається, що, на думку ДАСУ, Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня безпідставно нарахувала та виплатила протягом травня – червня 2020 року доплати медичним працівникам за участь у роботах з ліквідації COVID-19 на загальну суму 133, 2 тис грн.

На переконання аудиторів, деякі медпрацівники фактично не надавали медичну допомогу хворим на СОVID-19, оскільки у лікарні не було жодного хворого на коронавірусну інфекцію, однак отримали надбавки на загальну суму 133, 2 тис грн. Натомість суд не погодився з такими аргументами. У матеріалах справи йдеться про те, що в лікарні все ж перебували пацієнти з підозрою на СОVID-19. І хоча ці підозри згодом не підтвердилися, працівники лікарні надавали їм медичну допомогу протягом всього часу їхнього перебування у лікарні.

До того ж, як зазначається у рішенні суду, згідно з п. 1 постанови КМУ № 246 додаткова доплата у розмірі до 300 % заробітної плати встановлюється у медичних закладах, що надають допомогу хворим на COVID-19 та уклали типовий договір з Національною службою охорони здоров’я України; медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті лікуванням хворих на COVID-19 у медичних закладах, що визначені для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на COVID-19; медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті лікуванням хворих на COVID-19.

Конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров`я.

Тобто ключовими в такому випадку є дві обставини:

1) укладення договору з НСЗУ;
2) заклад охорони здоров`я повинен надавати медичну допомогу хворим на COVID-19.

Тож для виплати необхідним є виконання всіх вищезазначених пунктів, що і зробила Вінницька лікарня. При цьому внутрішній порядок лікарні передбачає, що доплата може бути нарахована не лише тим працівникам, які задіяні до лікування хворих на COVID-19, а також тим, хто лікує пацієнтів із підозрою на таке захворювання.

Таким чином, уряд надав роз’яснення, комунальні некомерційні підприємства виконали їх у повному обсязі. Але при цьому контролюючий орган некоректно протрактував рішення уряду, що підтверджується рішенням суду

StateWatch звертає увагу на те, що претензії аудиторів до менеджменту лікарень по Україні є непоодинокими. Подібні випадки висунення ДАСУ безпідставних претензій щодо доплат медикам, які залучені до боротьби з COVID-19, було виявлено у низці лікарень. Зокрема Держаудитслужба зазначила про аналогічні порушення у Валківській центральній районній лікарні у Харківській області – на суму 1,3 млн грн., у Київській міській дитячій клінічній лікарні № 1 – 782,7 тис грн, у лікарні інтенсивного лікування “Кременчуцька” у Полтавській області – 471,1 тис грн.