logo
Новини,

Омбудсмен відкрив на АРМА провадження через приховування інформації про російські активи

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець відкрив на АРМА провадження про порушення права на інформацію у зв’язку з ненаданням переліку російських та білоруських активів, які були арештовані після 24 лютого і передані в управління до АРМА. Про це йдеться у відповіді Омбудсмена на звернення аналітиків Trap Aggressor.

Ще на початку жовтня аналітики звернулися до Агентства з розшуку та менеджменту активів із запитом, у якому просили надати перелік російських і білоруських активів (а саме корпоративних прав, майнових комплексів і підприємств), які були арештовані та передані АРМА після повномасштабного вторгнення. Разом з цим аналітики запитували суму, що надійшла до державного бюджету від здійснюваного АРМА управління такими активами.

У кінці вересня тимчасовий виконувач обов’язків голови АРМА Дмитро Жоравович в інтервʼ ю агентству “Інтерфакс-Україна” зазначив, що з початку війни у Реєстрі арештованих активів обліковуються такі російські та білоруські активи: 140 записів про арештовані земельні ділянки, понад 400 – щодо нерухомості, понад 20 тисяч залізничних вагонів, 29 майнових комплексів і підприємств, 225 записів про корпоративні права та майже 1,3 тис. рухомого майна (транспорт, коштовності, сільгосппродукція і сировина тощо).

На питання про суму АРМА повідомила, що загалом з 24 лютого до
держбюджету перераховано понад 14 765 746 грн від здійснюваного
управління арештованими активами. Проте виокремити суму, що надійшла до бюджету від менеджменту російськими та білоруськими активами, в АРМА не змогли, пояснюючи це тим, що “договори управління арештованими активами можуть містити численну кількість активів, у тому числі корпоративні права, з огляду на що виділити надходження від управління окремим активом у складі договору не вбачається за можливе”.

На інші питання в АРМА відповісти відмовились, пояснивши, що “у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, Указом Президента України було обмежено право вільно збирати інформацію”.

Натомість в Trap Aggressor наводять приклади пресрелізів Офісу Генерального прокурора, у яких ідеться про те, що до АРМА передають саме активи російських бенефіціарів. Зокрема, в середині листопада ОГПУ повідомив на офіційному Телеграм-каналі про передачу до Агентства трубного бізнесу російського олігарха в Україні загальною вартістю майже 500 млн грн.

Раніше аналітики повідомляли, що в АРМА не знають, скільки коштів отримав бюджет від управління російськими активами.