logo

Прокурори-фальшивомонетники: як Говда уник відповідальності?

Прокурорська машина працює зовсім не так, як мала б. Це помітно хоча б на кейсі, коли столичні прокурори разом зі слідчими після виїмки майна та грошових коштів підмінили 136 тисяч доларів США.

Ледь не кожен адвокат чув історії про те, що після обшуків та виїмок з боку правоохоронців виникають непереборні перешкоди стосовно повернення майна, комп’ютерної техніки та грошей. Вони уникають спілкування з адвокатами, не розуміють прямих приписів суддів. І ця історія, як День сурка, повторюється з року в рік. Проте цього разу ми натрапили на рішення Верховного Суду, яке розкрило деталі подібного кейсу. І як це не дивно, до відповідного випадку має стосунок нинішній перший заступник Генпрокурора Венедіктової Роман Говда.

Як досить популярно в кіномистецтві, розпочнемо з недавніх подій і поступово будемо повертатись у минуле. Як відомо, 29 липня 2020 року Генеральний прокурор Ірина Венедіктова призначила на посаду першого заступника Генерального прокурора Романа Говду. Цей офіцер правосуддя з досить неоднозначною репутацією. З одного боку, всі визнають його професіоналізм. З іншого, він постійно фігурував у досить сумнівних процесах, наприклад бізнес-зв’язках з дочкою колишнього Генпрокурора Шокіна або підписання підозри своєму колезі Віталію Каську за надуманим складом злочину.

Попередньо Говда, як і всі співробітники органів прокуратури, мав пройти атестацію, започатковану Генпрокурором Рябошапкою в 2019-2020 роках. Але очищення Говда не проходив, попросившись звільнитись за власним бажанням. Тому Рябошапка звільнив його під кінець 2019 року.

Вже після звільнення самого Рябошапки і призначення Венедіктової в березні 2020 року, розпочався зворотній процес. «Зашкварених» прокурорів нова Генпрокурорка почала повертати через підконтрольну їй «адміністративну комісію». Серед них одним з найяскравіших випадків – повернення Романа Михайловича Говди.

Блог Олександра Лємєнова #ХаосЗаконності: Прокурори-фальшивомонетники: як підмінили 136 тис доларів?

Громадськість звертала увагу на ці випадки. Проте Венедіктова, не маючи власного досвіду роботи в органах кримінальної юстиції, оточувала себе маститими і впливовими прокурорами. Чого тільки варто призначення радником одіозного тричі Генпрокурора Святослава Піскуна. Проте тоді ми й гадки не мали, що Говда замішаний в оборудці, яка вражає фантазію навіть знаючих представників громадянського суспільства.

Група прокурорів разом зі слідчими «влипли» в історію, яка має стати ілюстративною. І, сподіваюсь, подібна практика правоохоронців та «офіцерів правосуддя» перестане вражати своєю наглістю. Співробітники столичної прокуратури під керівництвом Говди завдали державі збитків на суму більше 8 мільйонів гривень. Непрямо, просто створивши умови для зникнення величезної кількості готівки, яку потім замінили фальшивими купюрами. Мова йде про підміну 136 тисяч доларів США.

Спочатку про типовість схеми, якою тоді вирішили скористуватись прокурори і слідчі. Схема, що працює як швейцарський годинник на руці Генпрокурора Венедіктової.

Пояснюю елементарно по етапах оборудки «як воно працює?». Слідчі за санкції прокурорів проводять обшуки у підприємців. Далі вилучається майно, техніка та готівка, що довго не повертається під надуманими причинами. Правоохоронці чекають поки «жертва» (підприємці, в яких провели обшуки) прийде «домовлятися» (дати хабар). «Жертва» платить данину і забирає майно. Або не платить і нічого не забирає. Все просто. Комерційна основа. Ринкові відносини. Прокурорський капіталізм в простому виразі.

Але в цій історії щось пішло не так. Точніше, з одного боку прокурори і слідчі задовольнили свої апетити за рахунок «жертв», які не прийшли домовлятись. З іншого боку – до дисциплінарної відповідальності таки притягли декількох правоохоронців і прокурорів.

«Жертви», не вважаючи за свій обов’язок платити данину, почали штурмувати прокурорський Еверест на вулиці Предславинській через суди. І про такий випадок Роман Говда точно б не хотів згадувати, адже в результати це призвело до збитків на 8 мільйонів гривень з кишень платників податків.

Тепер про саму історію в деяких яскравих деталях. Працівники столичної прокуратури провели обшуки в Одесі у 2017 році, вилучивши майно (гроші та інші цінності). Дозволу на вилучення цього майна суд не надавав. Особи згодом вимагають у столичної прокуратури повернути вилучене майно, у тому числі гроші. Прокуратура саботувала повернення майна і коштів допоки не отримали ухвали суду про необхідність зареєструвати провадження за статтею «невиконання судового рішення». Гроші згодом все ж таки повертають. Однак з’ясовується, що частина грошей – 136 тисяч доларів США – підроблені, а також порушено процедуру їх зберігання.

Адвокати потерпілих звертались не тільки до суду, але й до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП), що запросто «відмазала» прокурора міста Києва Говду, який входив до групи прокурорів у цьому провадженні. Тобто, він знав і розумів все з початку і до самого кінця, адже скаржники неодноразово зверталися до прокуратури із клопотанням про повернення майна. Троє працівників прокуратури тоді отримали дисциплінарні стягнення, які потім оскаржили в судовому та навіть одне дисциплінарне стягнення скасовано, але продовжили працювати далі.

З деталями рішення КДКП по Роману Говді та іншим можна ознайомитись за наступним посиланням. Зрештою, саме такі вибіркові рішення КДКП і змусили тоді нового Генпрокурора Рябошапку тимчасово припинити функціонування комісії через зміну до профільного законодавства. Але це вже інша історія.

Тепер давайте ознайомимось з цитатами із офіційних документів, а саме Постанови Верховного Суду:

  • Під час обшуку працівниками прокуратури міста Києва у позивачів було вилучено їх особисте майно (грошові кошти та офісна техніка), яке не повернуто в повному обсязі станом на день звернення до суду з позовом про відшкодування шкоди.
  • Згідно вищезазначеного висновку встановлено факт проведення співробітниками прокуратури міста Києва по кримінальному провадженню № 42017100000001071 незаконного обшуку в порушення вимог КПК, безпідставного і протиправного за відсутності підстав вилучення у позивачів їх майна, в тому числі, грошових коштів на суму 547 тис доларів США, 36 тис Євро та 5 млн 135 тис 00 грн, а також у зв`язку із недбалим ставленням слідчих до обов`язку належного зберігання речових доказів – факту втрати грошових коштів позивачів. Крім того встановлено, що зазначені грошові кошти та інше майно без правових підстав утримувались і були залишені без нагляду з 07 вересня 2017 року по 08 вересня 2017 року, та не здано в порушення вимог статті 100 КПК на депозитний рахунок з метою забезпечення їх схоронності, а після надходження рішення суду від 26 грудня 2018 року про їх повернення власникам не виконувалось. Також було зазначено, що в ході обшуку власники вилучених грошових коштів, представник ради адвокатів регіону звертали увагу та наполягали на обов`язковості відео фіксації вилучення значної кількості грошових коштів, конкретизації серій та номерів банкнот у протоколі, однак слідчі протиправно відмовили у цьому.
  • При перерахунку грошових коштів, незаконно вилучених під час обшуку і перевірки купюр доларів на їх справжність, власники коштів встановили, що 136 тис доларів США мають явні ознаки підробки та не є тими, що були у неї під час обшуку і були в них незаконно вилучені.

Верховний Суд тоді поставив крапку в цій історії. Виїмка незаконна. Не було забезпечено збереження коштів. Гроші точно підмінили.

В результаті Верховним Судом прийнято рішення стягнути на користь трьох потерпілих порядка 8.7 мільйонів гривень. Таким чином, держава за рахунок бюджету має відшкодувати мільйони внаслідок незаконних дій працівників столичної прокуратури, яку на той час очолював Роман Говда.

Але тут існує ще один важливий нюанс. Під час ухвалення Конституції України в 1996 році туди записано норму, яка передбачала відділення функції слідства від прокуратури і створення нового слідчого органу. Таких спроби було три і в 2017 році нарешті було обрано керівництво новоствореного Державного бюро розслідувань. Цей орган правопорядку мав би розслідувати злочини, як вище описана ситуація з підміною купюр. І як думаєте, кому відійшов ДБР при розподілі повноважень щодо контролю з боку Офісу Генпрокурора після повторного заходу Говди на Різницьку.

Звісно, Венедіктова закріпилп в своєму наказі контроль за Департаментом організації і процесуального керівництва досудовим розслідуваннями органів ДБР за… Романом Говдою.

Іншими словами, Говда може мати пряму зацікавленість у «блокуванні» розслідування, де «чисто випадково» замінили 136 тисяч доларів на фальшиві. Та й малоймовірно, якби навіть не було призначено Говди або йому не розписали контроль за ДБР, чи хтось би повернув голову назад в минуле, щоб з’ясувати куди ділись кошти?

Підсумую історію в контексті подібних кейсів. При ухваленні відповідних рішень судів про повернення коштів, держава зобов’язується поновити майно і кошти, втрачені через дії правоохоронців, прокурорів, суддів. Більше про це написано в Законі України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Згідно з офіційним веб-сайтом Державної казначейської служби, а саме інформації про судові рішення, по видаткам в контексті «Заходів щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» станом на 05 жовтня 2020 року, держава винна загалом по 50 842 судових рішенням майже 4.8 млрд грн.

Згідно іншої строки, а саме «Відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду…», станом на 05 жовтня 2020 року за 537 судовими рішенням борг становить 302 млн грн.

Проте в бюджеті 2020 року по «Відшкодуванняю шкоди, завданої громадянанові незаконними діями…» передбачено лише 50 мільйонів гривень, а по «Заходам щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» – 600 мільйонів гривень. Таким чином, державою здійснюються виплати в межах 600 мільйонів гривень із загальної суми боргу в 4.8 млрд гривень. І 50 млн грн із загальної суми боргу майже в 302 млн грн. Тому для погашення боргу державою перед фізичними та юридичними особами по першому напрямку необхідно близько восьми років, а за другим – більше п’яти років.

Висновки невтішні, адже держава плювала на відшкодування шкоди за діяння своїх же репрезентантів (слідчих, прокурорів, судів, etc.), які своїми незаконними «рухами тіла» створюють проблеми громадянам і юридичним особам. Таким чином злочинці в погонах і мантіях заганяють державу у боргову яму, а ті, хто створює проблеми, уникають будь-якої відповідальності та навіть більше – отримують підвищення, як Роман Говда.

P. S. В цьому тексті ми не звинувачуємо Говду та його підлеглих у вчиненні кримінального правопорушення, проте вказуємо на слабкі місця і безконтрольність органів правопорядку та правосуддя, коли ними керують недоброчесні персони, а повна безнаказаність  породжує вседозволеність.

Чи можна було запобігти завданих правоохоронцями державі збитків?  Безумовно! Варто лише діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України!