logo
Новини,

Прибутки з ТРЦ Ocean Plaza впритул до великої війни йшли на фінансування російського ВПК – розслідування Trap Aggressor

Впритул до повномасштабного вторгнення прибутки зі столичного ТРЦ Ocean Plaza, через ланцюжок різних компаній, прямували на рахунки близької до Путіна родини Ротенбергів. За гроші з цих рахунків сімʼ я олігарха придбала 2 патронні заводи в росії, які на замовлення російського ВПК виготовляли озброєння. Про це йдеться у відеорозслідуванні журналістки Інни Попович для проєкту Trap Aggressor, який моніторить ефективність санкцій.

До 2020 року бенефіціарами ТРЦ Ocean Plaza були спершу сам Аркадій Ротенберг, а далі по черзі його діти. Аби приховати свої активи від санкцій, Ротенберги володіли ТРЦ через ланцюг інших компаній: ТОВ  «ІС «Либідь», ТОВ «Авангард-Віларті» та два кіпрські офшори. У 2020-му третину бізнесу викупив вже український бізнесмен Василь Хмельницький, а більшою часткою заволоділи двоє швейцарців. Однак тіньовим власником все ще до сьогодні залишається Аркадій Ротенберг, на якого Україна повторно наклала персональні санкції у жовтні 2022 року.

Фото: Trap Aggressor

У квітні 2022 року Національна поліція відкрила кримінальне провадження щодо компаній-власниць ТРЦ Ocean Plaza –  ТОВ  «ІС «Либідь» і «Авангард-Віларті», а також щодо Аркадія Ротенберга та його сина Ігоря. Справу порушили за статтею – відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом. 

За даними слідчих, з Ocean Plaza через кіпрські офшори роками виводились мільйони доларів. Йдеться не лише про прибутки, отримані від діяльності ТРЦ, а й про ухилення від сплати податків та внесення недостовірних даних у фінансову звітність для легалізації, отриманих у злочинний спосіб коштів. Лише з жовтня 2020-го включно по лютий 2022-ий на кіпрські рахунки з компанії «ІС «Либідь» перевели понад 1 мільярд гривень. У цей період співвласником третини бізнесу вже був українець Василь Хмельницький. Слідство також встановило, що саме за ці українські гроші син Аркадія Ротенберга Ігор у 2017 році придбав 48% акцій «Тульського патронного заводу», а у 2019 році – 50% «Ульянівського патронного заводу». Пізніше заводи отримували привабливі державні контракти на виробництво озброєння.

У серпні минулого року спершу за рішенням суду арештували корпоративні права «ІС «Либідь» та «Авангард-Віларті» вартістю 350 мільйонів гривень, а згодом і все майно, яке їм належить, включаючи ТРЦ «Ocean Plaza». У вересні Печерський районний суд скасував арешт, спочатку на третину прав бізнесмена Хмельницького, а потім і на все майно. Це дало змогу поновити роботу «Ocean Plaza» у кінці листопада. 

Щодо Ротенберга, його родини та фірм-власниць «Ocean Plaza» все ще триває слідство. І чи конфіскують на користь України ТРЦ, який за даними правоохоронців все ще контролює Ротенберг, наразі невідомо.