logo

Цього місяця Україна має шанс розпочати реформування оборонки

Ухвалення законопроекту №3822 у редакції, яка відповідає принципам ОЕСР, дозволить зробити ривок вперед у реформуванні оборонно-промислового комплексу.

Чи може “Укроборонпром” побудувати систему протиповітряної оборони на кшталт ізраїльського “залізного куполу”? Технологічний потенціал Україна для цього має.

Проте на сьогодні український концерн немає ані достатніх фінансів, ані юридичних механізмів залучення іноземних інвестицій чи кредитування для реалізації подібного проекту.

Річ утім, що розробка залізного купола коштувала Ізраїлю близько 200 млн доларів, і була б не можлива без приватно-державного партнерства із залученням фахівців та інвестицій із США.

Проблема криється у чинному законі про “Укроборонпром” від 2011 році, який був розроблений в часи Януковича. Старожили урядових кабінетів кажуть, що в ті часи концерн умисно був законсервований від будь-якого державно-приватного партнерства, аби тільки капітал з країн НАТО не зайшов в ОПК України.

Власне, так і сталося. Нещодавно “Укроборонпром” був змушений передати на приватизацію 17 власних підприємств, бо вони вже роками, а деякі і десятиліттями, вже нічого не здатні виробити на замовлення Міноборони. Просто воєнного бюджету країни не вистачає на всіх. 

Якщо не змінити принципи управління підприємствами концерну “Укроборонпром”, то в найближчі 5 років на приватизацію відправляється ще  три десятка підприємств. Тільки тому, що залишаться без замовлень, і коштів на модернізацію виробничої бази.

Вихід із цієї складної ситуації є. Це законопроект № 3822, який був розроблений у співпраці уряду, депутатів та  концерну “Укроборонпром”. Документ, зокрема, передбачає:  

  • Ліквідація концерну “Укроборонпром”.
  • Створення оборонного холдингу на засадах ОЕСР: професійна наглядова рада, антикорупційні засади, прозоре управління майном та фінансами.
  • Механізм залучення приватних інвестицій.

Більш детальне обговорення законопроекту відбулося 13 травня в Укрінформі, де, власне, і я міг донести свою позицію.

Вже 14 травня цей документ підтримали на профільному комітеті Верховної Ради. За моєю інформацією 20 травня він буде винесений в сесійну залу парламенту для голосування у другому читанні.

Тож без перебільшення вже цього місяця Україна має шанс розпочати реформування оборонки, з метою забезпечити військо сучасним грізним озброєнням.