logo
Новини,

Туберкульоз та ВІЛ у тюрмах: третину ліків замість держави постачають благодійники

Третину ліків від туберкульозу та ВІЛ для ув’язнених у 2018-2021 р.р. Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби  отримував як благодійну допомогу замість державного фінансування.

Про це йдеться в акті Рахункової палати “Про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, спрямованих державній установі “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” за період 2018 – перше півріччя 2020 та у відповіді Центру охорони здоров’я на запит експертної організації StateWatch.

За чотири роки Центр охорони здоров’я закупив препаратів для лікування туберкульозу та ВІЛу на 185,1 млн грн, з яких 129,1 млн грн оплатила держава. А 30% коштів (56 млн грн) ЦОЗ отримав у вигляді благодійної допомоги.

Найбільшу частку протитуберкульозних ліків держава не змогла забезпечити у 2020 році – тоді благодійна допомога склала 17 млн грн (76% загальної суми) з 23 млн грн. Антиретровірусна терапія ув’язнених (лікування ВІЛ), яка відбувається пожиттєво і яку не можна переривати, також відбувається завдяки благодійності. Наприклад, у 2018 році ЦОЗ отримав благодійну допомогу на 10 млн грн (62% загальної суми) з потрібних 16 млн грн.

У StateWatch наголошують, що закупівлі критично важливих ліків не можуть бути перервані або відкладатися на наступні бюджетні періоди.

Рахункова палата у звіті 2020 року наводила випадки неефективного лікування хворих на туберкульоз у лікарнях ЦОЗ. Так, у 2018-2019 роках близько 500 пацієнтів у туберкульозних лікарнях ЦОЗ ДКВС не отримали повноцінних схем лікування через перерви у поставках препаратів та шприців. Аудитори також зауважують відсутність супроводу хворих після звільнення на волю, що негативно впливає на повноцінність лікування і процес одужання.

Раніше StateWatch повідомила про завищення цін на закупівлі ліків від гепатиту С для ув’язнених та проблеми з реформою охорони здоров’я у пенітенціарній системі.

Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби заснований Міністерством юстиції у 2017 році для впровадження реформи пенітенціарної системи у сфері охорони здоров’я. Основні завдання державної установи полягають у вдосконаленні кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення системи охорони здоров’я ДКВС, поліпшення умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту, в установах виконання покарань.