Від початку повномасштабного вторгнення за рішеннями Вищого антикорупційного суду в дохід держави стягнули приватні активи в Україні загалом девʼятьох росіян та президента-утікача Віктора Януковича.
Про це повідомляє група аналітиків Trap Aggressor, з посиланням на відповідь Міністерства юстиції України та даних з реєстру судових рішень.
Серед громадян рф, яких позбавили майна є два олігархи Владімір Євтушенков і Міхаіл Шелков; три ректори російських вишів Андрій Фалафаєв, Олег Полухін та Анатолій Торкунов; три депутати держдуми Костянтин Бахарєв, Роман Лябихов і Борис Пайкін, а також одна членкиня ради федерації рф від Криму Ольга Ковітіді. Їхні частки в бізнесах, рухоме й нерухоме майно конфіскували за процедурою згідно з законом “Про санкції”. Розгляд іще як мінімум двох справ щодо інших росіян, зокрема відомого олігарха Олега Дерипаски, нині триває у ВАКС.
Першим втратив свої українські активи наближений до кремля російський олігарх Владімір Євтушенков. Суд довів, що він підтримував збройний напад на Україну. Зокрема Євтушенков є бенефіціарним власником компанії АФК “Система”, що своєю чергою володіє концерном “РТІ Системи”. Остання розробляє для російської армії безпілотники та засоби спецзвʼязку, які використовували в Україні. За рішенням ВАКС від 1 вересня, 17 одиниць нерухомості Євтушенкова, здебільшого промислові приміщення в Запоріжжі загальною площею близько 100 тисяч м2, а також корпоративні права олігарха в пʼятьох українських компаніях. Ці активи вже передали до Фонду держмайна для оренди й приватизації.
ВАКС конфіскував у Віктора Януковича центр відпочинку та житловий будинок площею понад 800 м2 у Нових Петрівцях, квартиру на Оболоні, понад 31 млн грн та майже $85 тисяч, 537 культурних цінностей та творів мистецтва на понад 18,7 млн євро, паркомісця й ТОВ “Танталіт”. Позов задоволено частково, не вдалося стягнути будинок площею понад 300 м2, квартиру на майже 150 м2 та Toyota Land Cruiser 100.
У грудні свої активи в окупованому Криму втратили одразу три російські ректори. Андрія Фалалєєва з Кримського університету ім. В. І. Вернадського позбавили квартири площею 74 кв. м у Севастополі. Ректор в соцмережах підтримав війну в Україні та долучився до звернення Російського союзу ректорів, яке де збройний напад на Україну проголошувався законним і правильним. Ректор Бєлгородського університету Олег Полухін, що також у Євпаторії втратив квартиру на понад 320 м2 та четверту частину бізнесу ТОВ “Став-2003”, що займалася прокатом товарів для спорту і відпочинку. Ректор є членом партії “Єдина Росія” та долучився до пропутінського звернення ректорів. Невдовзі вже ректора Московського державного інституту міжнародних відносин мзс рф Анатолія Торкунова ВАКС позбавив квартири в Ялті на понад 100 м2 та малого нежитлового приміщення там же. В ухвалі суду вказано, що він також виправдовував воєнні дії проти України, сприяв геноциду та злочинам проти цілісності України.
У січні цього року трьох депутатів держдуми рф Романа Лябихова, Бориса Пайкіна та Костянтина Бахарєва також позбавили майна. У Ялті Лябихов втратив апартаменти на 76 м2 та нежитлове приміщення, а Пайкін – котедж на понад 520 м2. Крім дві квартири Бахарєва у Сімферополі загальною площею понад 206 м2, гараж і два автомобілі BMW також стягнули на користь України.
23 січня ВАКС частково задовольнив позов Мін’юсту щодо конфіскації українських активів російського мільярдера Міхаіла Шелкова. На користь України конфісковано квартиру олігарха в Одесі площею понад 175 м2, іще одну меншу квартиру в Нікополі, Lexus, чотири Mitsibishi Pajero, кошти на рахунках, 100% ТОВ “ВСМПО ТИТАН Україна” та інше майно. Натомість суд відмовився стягувати Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат. Справу розглянуть в апеляції.
Під процедуру конфіскації потрапила й ексрегіоналка родом із Сімферополя Ольга Ковітіді, яка нині є членкинею ради федерації російської федерації від окупованого Криму. 30 січня Антикорсуд конфіскував у Ковітіді: 2 будинки в Алушті, однокімнатну квартиру й нежитлове приміщення в Сімферополі, а також дві квартири у Севастополі на 272 м2 та 92 м2.
Аналітики Trap Aggressor закликають уряд визначити пріоритети у питаннях конфіскації, щоб у першу чергу стягнути активи російських олігархів на території України, а вже потім ректорів та інших. Серед російських олігархів та політиків, оточення яких має великі активи на території України, яке ще не були подані на конфіскацію, аналітики виділяють – Міхаіла Фрідмана, Александра Бабакова, Міхаіла Гуцерієва тощо.