У період пандемії медична система вимагає додаткового фінансування. Крім звичних витрат галузі, накладається забезпечення потреб на протидію інфекції. Кожна чергова хвиля COVID-19 змушує виділяти додаткові кошти для протидії поширення цього захворювання. Непередбачувані витрати можна покрити шляхом перерозподілу з інших галузей або через залучення зовнішніх джерел. Важливим кроком в боротьбі з поширенням збудника є вчасне виявлення інфікованих. Забезпечення якісного тестування допомагає швидко локалізувати інфекцію та стримувати її поширення. На сьогоднішній день для ідентифікації вірусу SARS-CoV-2 використовуються ІФА, ПЛР або так звані експрес-тести. Останні є найдешевшими, не вимагають додаткового обладнання та прості у використанні.
При цьому, під час пандемії важливо не забувати про профілактику. Винайдення ефективних вакцин наприкінці 2020 року дозволило зробити крок назустріч перемозі над коронавірусом. В Україні з метою екстреного застосування дозволено вакцини від Sinovac, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Pfizer та Moderna. Для тривалого зберігання вакцин необхідне створення “холодового ланцюга”. Це система, що забезпечує оптимальний температурний режим зберігання і транспортування на всіх етапах переміщення вакцин, від виробництва до споживача.
Восени 2021 року Кабінет Міністрів України з метою покриття додаткових витрат підготував постанову та розпорядження, що дозволяють перерозподілити кошти з інших програм. Така можливість передбачена постановою про субвенції та підтримку галузей охорони здоров’я.
Постанова забезпечить додаткове фінансування психіатричних лікарень шляхом перерозподілу частини бюджету програм підготовки наукових та науково-педагогічних кадрів, наукової діяльності у медицині та організаційну діяльність установ системи охорони здоров’я. Передбачається надати додаткові 17 млн грн для утримання близько 1380 пацієнтів. Виділенні кошти на 40% покрили необхідні витрати для утримання пацієнтів. Проте отримати ці кошти заплановано фактично із забезпечення української медичної науки, що ідентично страждає системним недофінансуванням.
Розпорядження, в свою чергу, передбачає перерозподіл коштів для забезпечення закупівлі холодильного обладнання та експрес-тестів для визначення антигену SARS-CoV-2. Холодильне обладнання необхідне для підтримання холодового ланцюгу, що є важливим етапом у логістиці вакцин, особливо мРНК-вакцин, таких як Pfizer та Moderna. Через особливості структури ці вакцини дуже вибагливі до умов зберігання (-70ºС). Нагадаємо, що у вересні уряд був змушений знищити 34 тис доз вакцин після порушення збереження холодового ланцюга. Додаткове холодильне обладнання покращить якість збереження вакцин та зменшить ймовірність повторення ситуації з порушенням умов зберігання профілактичних препаратів. Реалізація проекту матиме позитивний вплив на показники профілактики коронавірусної інфекції.
У свою чергу, експрес-тести для виявлення антигену з SARS-CoV-2 дозволяють швидко виявити наявність збудника у матеріалі без залучення додаткового обладнання. Розпорядження передбачає закупівлю 2 млн одиниць тест-систем. Додаткові швидкі тести планується використати у тестуванні медичного персоналу, який проводить діагностику COVID-19, тобто постійно має контакт із зараженим матеріалом. Придбання обладнання і тестів передбачене спільним проектом з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР). На 2021 рік в бюджеті проекту закладено 465,5 млн грн для необхідних закупівель. Проте орієнтовна вартість обладнання становить 515,5 млн грн, що на 50 млн грн перевищує попередньо затверджений бюджет. Додаткові кошти уряд планує отримати з бюджету іншого спільного з МБРР проекту. Планується перенаправити понад 242,5 млн грн. Відповідна сума покриє недостачу для закупівлі обладнання для збереження вакцин, а залишок планується реалізувати шляхом закупівлі тест-систем для коронавірусу та продовження спільного з МБРР субпроектом у Вінницькій області ще на 6 місяців.
Перша постанова дозволяє отримати фінансування для утримання психічно хворих без залучення додаткових коштів шляхом перерозподілу зекономлених грошей в інших програмах МОЗ. Проте з метою перекриття недофінансування певних структур варто використовувати кошти з менш важливих галузей, таких як медична наука чи підготовка наукових та науково-педагогічних кадрів. Така ситуація не є новою, тому вирішенням її може бути лише залученням фінансів з інших, не лише бюджетних джерел. Наступна – дозволяє в умовах чергового спалаху коронавірусу, що спричинений появою варіанту “Омікрон”, покращити умови збереження холодового ланцюгу як важливого компоненту логістики вакцин. Експрес-тести охоплять тестуванням персонал, що працює в сфері діагностики коронавірусної інфекції. Тобто це дозволить попередити поширення інфекції серед медпрацівників, а отже і колапс у сфері діагностики інфекції.
Весь світ бореться з коронавірусною хворобою, перерозподіляючи кошти на відповідні кроки. По-деколи вони стають успішними та мають логічне пояснення, проте часто не стосується українського уряду. Тому, продовжуємо стежити за поширенням чергового “варіанту” хвороби, як і моніторимо дії вітчизняних можновладців.
консультант StateWatch, вірусолог Володимир Настенко