logo

Як розподілятимуться дивіденди підприємств Укроборонпрому після його ліквідації

Скасування внесків учасників Укроборонпром, як одного з основних видів доходу концерну, одне з питань, що розглядали 28 квітня на парламентській робочій групі з реформування ОПК, до якої також входять представники StateWatch.

За 10 років існування “Укроборонпрому” система внесків зарекомендувала себе як неефективна, яка породжує конфлікти між концерном – центральним офісом – та його членами – реальними виробниками.

Проблема полягає у тому, що серед 116 підприємств концерну лише 26 ДП генерують 90% доходів концерну. 21 підприємство взагалі не працюють.

Фактично, успішно працююча меншість утримує неуспішний баласт, на який концерн перерозподіляє кошти, щоб якось підтримати життєдіяльність невдах. Адже багато з них залишаються “стратегічними” для держави.

Усі попередні роки – це був один із факторів стримування розвитку державних підприємств ОПК, який призводив до внутрішньої боротьби між зброярами за внески.

Робоча група обговорила на засіданні альтернативні справедливі моделі розподілу прибутків серед підприємств, серед яких відміна внесків як таких. Зокрема, розглянули варіант заміни внесків на централізований збір дивідендів від доходів корпорацією, в яку має бути трансформований концерн.

Із плюсів такої моделі:

  • Корпорація витрачає на операційні витрати те, що заробила.
  • До бюджету дивіденди виплачуються централізовано, що зменшує ризик затримки.

Така модель запрацює за двох умов:

  • Якщо нову корпорацію позбавлять того самого баласту, який нічого не виробляє, а лише накопичує борги.
  • Якщо кошти, виручені від продажу та оренди майна збанкрутілих підприємств “Укроборонпрому”, на 100% будуть направлені на модернізацію майбутньої виробничих потужностей та технологічної бази майбутньої корпорації. Саме на цьому наполягає StateWatch.