logo

Як витрачаються кошти на медицину: історія United 24

Протягом восьми місяців війни фандрейзинговий майданчик United 24 зібрав близько 425 млн грн на медичну сферу. Аналітики StateWatch отримали відповідь від ДП “Держзакупівлі” з інформацією про витрату 220 млн грн і про подальші плани на закупівлі. Засновник StateWatch Олександр Лємєнов розповідає про медичні закупівлі під час війни у своєму новому матеріалі.

Для функціонування будь-якої галузі вкрай важливими є її модернізація, оновлення та підтримка. Особливо в умовах гарячої фази війни, коли крім базових факторів додається ще й фактичне знищення інфраструктури в результаті війни. Тому, власне, українська медична галузь не стала виключенням. З початку повномасштабного російського вторгнення сотні лікарень постраждали або були повністю знищені. Наразі вже підтверджено факти мародерства, коли медичне обладнання вивозились на територію росії. 

Важливо пам’ятати, що медична сфера є важливою соціальною складовою, як у мирний час, так і в період постійної внутрішньої міграції населення через війну. Саме це вносить ключові корективи. Чому так стається? Бо з одного регіону в інший переїжджають сотні тисяч громадян, а тому обсяг медичний послуг десь зростає, а в інших регіонах – зменшується.

В таких умовах важливим стає стабільне фінансове забезпечення відповідних соціальних потреб. З метою повноцінного функціонування бюджету необхідно забезпечити відкриту та зрозумілу підготовку звітності щодо таких витрат з обґрунтуванням їх мети та цілей. Особливо це стосується програм, бюджет яких фактично формується із надходжень за рахунок благодійних переказів від населення, фондів, міжнародних партнерів. Саме для цього було створено декілька структур для збору коштів. Про одну з них розповімо далі.

United 24 – це фандрейзингова платформа для збору пожертв на підтримку України. Кошти надходять на рахунки Національного банку України та спрямовуються профільними міністерствами на потреби за трьома напрямами – оборона та розмінування, відбудова України та медична допомога. Власне, даний матеріал і присвятимо звітності щодо витрат на медичну допомогу з вищезгаданого фонду.

Медичне забезпечення є однією з складових гуманітарної допомоги, яку надають десятки держав та організацій. Тисячі одиниць витратних матеріалів надаються в рамках гуманітарної допомоги різними країнами світу. У межах міжнародної ініціативи COVAX ЮНІСЕФ постачає в Україну вакцини проти коронавірусної інфекції, а також забезпечується й постачання імунопрофілактичних препаратів проти інших захворювань. Складніша ситуація з дороговартісним медичним обладнанням, транспортом чи мобільними госпіталями. Міжнародна допомога лише частково покриває існуючі потреби.

В межах функціонування United 24 у квітні 2022 року створено рахунок для задоволення потреб охорони здоров’я. Контрактування та розрахунок необхідного медичного забезпечення здійснює державне підприємство “Медичні закупівлі України”. Станом на 13 вересня 2022 року законтрактовано поставки на суму 435 млн грн, а реалізовано договорів на 220 млн грн, тобто 62% від усіх суми усіх контрактів. В рамках існуючих домовленостей передбачається купівля медичного обладнання та допоміжні засоби до них на 242 млн грн. Відповідно до звіту, було виконано 80% домовленостей на 193 млн грн. Деякі із запланованих контрактів не було реалізовано через супутні обставини, наприклад зміна курсу валют, проте більшість здійснені на 100%.

Відповідно до озвученої інформації, МОЗ законтрактувало та оплатило купівлю 35 транспортних апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) загальним кошторисом 26,5 млн грн, по 758 тисяч грн за одиницю. Відповідно до протоколу №3 засідання Комісії з питань розподілу коштів для задоволення потреб охорони здоров’я від 20 травня 2022 року було визначено постачальника та кількість необхідного обладнання. Також було погоджено розподіл продукції між закладами екстреної медичної допомоги в Харківській, Дніпропетровській, Сумській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Чернігівській, Черкаській. Крім цього, було придбано апарати ШВЛ для дітей та новонароджених – 5 одиниць за 5,5 млн грн.

Наступною позицією необхідних закупівель є рентгенівська установка з С-аркою (з генератором від 2,3 кВт) з рентгенпрозорим столом і набором рентгензахисного одягу. Законтрактовано домовленості з двома постачальниками на 10 одиниць (по 5 одиниць на постачальника) ціною приблизно 2,7 млн грн за одиницю, а саме “Cios Select”, Siemens, Німеччина (стіл “MOBILINE 665”, Туреччина) та Technix, Італія (стіл “BT-ra”, Zhangjiagang Bestran Technology, Китай). Контракти були виконані ще 13 липня.

Також передбачена закупівля 12 одиниць рентгенівських установок з С-аркою, що призначені для використання під час досліджень та хірургічних втручань у тому числі в кардіології та судинній хірургії на 47 млн грн. Станом на момент отримання звіту контракт виконано на 92% і постачальнику виплачено 43 млн грн. Розподіл обладнання передбачений між закладами охорони здоров’я, що розташовані в Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Сумській, Миколаївській, Одеській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Полтавській, Київській, Львівській областях та м. Київ.

В умовах війни важливою є забезпеченість лікарень анестезіологічними апаратами та сучасними хірургічними столами. З цією метою було законтрактовано 83 одиниці наркозних апаратів на 116 млн грн та 24 операційні столи.

Проте, з 4 контрактів купівлі анестезіологічних апаратів, на даний момент один виконано на 100% (30 одиниць на 43,5 млн грн) та один частково – 33% (погоджено 15 одиниць за 18 млн грн).

З 14 запропонованих варіантів операційних столів було обрано 4 (Німеччина і Туреччина), відповідно до цінової пропозиції та термінів постачання. Із трьох укладених контрактів закупівлі операційних столів два виконано на 100% (14 столів – 11,3 млн грн). Банківські витрати при виплаті усіх здійснених контрактів становили 732 грн.

Задля забезпечення системи медичним транспортом передбачалось купівля 78 одиниць спеціалізованого санітарного транспорту (неброньований, тип С, 4х4 та 4х2) на 193 млн грн, проте станом на 13 вересня виконано 29% домовленостей на 57 млн грн. Передбачені витрати на прийняття автомобілів швидкої допомоги – 81 тисяча грн, з них уже використано 39 тисяч грн.

Формат подачі інформації про витрати коштів фондами є важливою складовою довіри людей та організацій, що надають фінансову допомогу.

Вартим уваги є систематичне висвітлення витрат благодійних коштів, що не залученні в обороні держави, це є запорукою довіри у людей та організацій, що надавали фінансову допомогу, а отже стане фундаментом для майбутніх інвестицій.

Підсумовуючи, держава навчилась фандрейзити кошти на ключові потреби в рамках відновлення України та підвищення обороноздатності країни. Нехай наразі це не співрозмірно з тим, скільки коштів ми можемо отримати від арешту, конфіскації і продажу російського майна в майбутньому. Але наразі кожна фінансова транзакція дуже важлива, щоб побудувати нові інфраструктурні об’єкти і зробити життя українців безпечнішим.

Стаття підготовлена StateWatch за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Підзвітна відбудова системи охорони здоровʼя України”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

Матеріал вперше було опубліковано у медіа “Бізнес Цензор”.