logo
Аналітика,

Аналітики назвали ТОП-10 корупційних ризиків під час реалізації деревини державними лісгоспами

Реалізація лісопродукції за заниженими цінами, без авансування та прямими угодами без конкурсів,  а також реалізація за додатковими угодами лісоматеріалів понад обсяги, визначені договорами.

Такі найчастіші корупційні ризики відмітила експертна організація StateWatch, які зафіксовані в звітах Державної аудиторської служби та Рахункової палати після перевірок лісгоспів протягом 2019-20 років.

Результати аналітики були представлені під час онлайн-конференції “Корупційні ризики під час реалізації деревини держлісгоспами та шляхи їх усунення”.

Серед інших корупційних ризиків виділені наступні:

  • Відсутність претензійної роботи з боржниками.
  • Різниця між цінами на дрова для населення та юридичних осіб.
  • Приховування фінансової інформації лісгоспами.
  • Приховування фінансової інформації біржами.
  • Підміна спеціалізованих торгів загальними аукціонами.
  • Підміна гатунку деревини.

Так минулого року Брустурянське лісомисливське господарство, що на Закарпатті, накопичило дебіторську заборгованість по 60 контрагентам в сумі 6 млн грн, яка виникла через відвантаження лісопродукції без попередньої оплати у розмірі 100%, як передбачено умовами договорів. 

При перевірці Чернігівського лісового господарства аудитори зафіксували ризик  штучного заниження гатунку деревини під час її реалізації, з якої надалі експортери виготовляють пиломатеріали високої якості. Внаслідок чого державний лісгосп міг упустити вигоду на суму 3,2 млн грн.

У Чернівецькій області Ізяславське лісове господарство продало підприємцю обсяг деревини на 82,9 % більше, ніж передбачено умовами договору, укладеного за результатами аукціону.

Укладання державними лісовими господарствами прямих договорів без аукціонів є одним із ключових інструментів зловживань на ринку. Таку думку висловив під час конференції перший заступник міністра захисту довкілля та природного середовища  Богдан Боруховський. І додав, що Міндовкілля вже підготувало необхідні зміни в постанову кабміну № 1178 щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини, які дозволять вивести весь ринок в єдину прозору систему аукціонів Прозорро.Продажі.

Це експериментальна постанова, згідно з якою 25% деревини мають продаватись через Прозорро.Продажі. 

“Система Прозорро.Продажі себе дуже добре показала на інших ринках, перш за все як інструмент побудови довіри між учасниками, – підкреслила заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Світлана Панаіотіді і продовжила, – ми підтримуємо Міндовкілля в тому, щоб поширити дію цієї постанови на 100% ринку”.

Нагадаємо, минулого літа Президент України Володимир Зеленський видав указ “Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів”, яким зокрема зобов’язав кабмін розробити законопроект про запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах, а також забезпечити доступ до інформації про обіг деревини у форматі відкритих даних.  

Захід проведений StateWatch в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції учасників заходу є позицією StateWatch та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду “Відродження” та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE)