logo
Аналітика,

Аналіз ефективності використання коштів Фонду боротьби з COVID-19 – дослідження та рекомендації StateWatch

Експертна організація StateWatch проаналізувала ефективність використання коштів Фонду боротьби з COVID-19 та надала рекомендації щодо якісного та оперативного розподілу коштів для боротьби з пандемією.

Україна знаходиться на 25-му місці в світі за кількістю інфікованих гострою рес піраторною хворобою COVID-19 осіб та на 112 місці за кількістю тестів на 1 млн населення. Урядом України, аналогічно з урядами інших країн, вжито низку заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню COVID-19, а також вирішення проблем, пов’язаних із економічною, фінансовою та соціальною ситуаціями, сформованими від впливу COVID-19.

У квітні 2020 року в Україні створено спеціальний Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками обсягом 66 млрд грн.

Станом на 15 вересня 2020 року з Фонду виділено 65,4 млрд грн, що становить 99% від його загального обсягу. При цьому, лише 24,7% виділених коштів спрямовано на сферу охорони здоров’я. Розроблений та запроваджений Урядом механізм розподілу коштів Фонду COVID-19 є забюрократизованим, непрозорим та неефективним, адже процедура виділення коштів є досить тривалою та передбачає погодження кожного проекту рішення про виділення коштів із усіма заінтересованими органами, а також із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету; порядок використання коштів не містить критеріїв, за якими Кабінет Міністрів задовольняє звернення, що надходять від органів влади.

Фактично за чотири місяці з моменту затвердження порядку використання коштів Фонду місячна потреба закладів охорони здоров’я першої хвилі для госпіталізації пацієнтів з COVID-19 в засобах індивідуального захисту за окремими позиціями досі не задоволена на 100%. Попри суттєву економію, яку вдалося досягнути під час закупівель засобів індивідуального захисту працівників закладів охорони здоров’я для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, МОЗ України не використовує зекономлені кошти на закупівлю додаткових об’ємів засобів індивідуального захисту.

Беручи до уваги прогнози ВООЗ щодо тривалості пандемії, рекомендуємо Кабінету Міністрів України відмовитися від практики створення спеціального Фонду та ручного розподілу коштів Фонду, оскільки такий підхід не дозволяє своєчасно та ефективно реагувати на виклики, які постають перед державою в процесі боротьби гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

Повний текст дослідження та рекомендацій StateWatch про ефективність використання коштів боротьби з COVID-19.

Посилання для завантаження .

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Громадський контроль над бюджетними витратами державного Фонду боротьби з COVID-19 в Україні”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.