logo

Державне оборонне замовлення на 2020 рік зривається

Фінансування державного оборонного замовлення у 2020 році фактично завмерло.

Такі висновки напрошуються після аналізу звіту про виконання держбюджету за перший квартал.

Цього року Міноборони за таємною програмою “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання” має витратити 23,5 млрд гривень, що є найбільшою сумою з початку російської агресії.

Ця програма є критично важливою для захисту національного суверенітету України. Адже саме з цих коштів фінансується виробництво сучасних ракет, БТР та гармат.

Однак, за І квартал 2020 року із запланованої суми виробникам зброї сплачено всього 970,5 млн гривень, або 4,1%. Минулого року аналогічний показник за І квартал сягнув 12,7%. Тоді із 17,4 млрд грн на рік за перший квартал виплатили 2,2 мільярди.

Можна, звичайно, взагалі не фінансувати ОПК. Щоправда, коли російські найманці перейдуть до активних дій, навряд допоможуть офіційні роз’яснення Кабміну, через які саме об’єктивні обставини ДОЗ-2020 не був вчасно профінансований, – коментує ситуацію голова StateWatch Гліб Канєвський

Серед негативних причин кволого фінансування варто виділити:

  1. Затвердження показників ДОЗ 2020 із значним запізненням. На кінець квітня профільний парламентський комітет з питань нацбезпеки ще розглядав питання фінансування деяких проектів в рамках держоборонзамовлення 2020 року.
  2. Зміна уряду.
  3. Економічна криза, викликана COVID-19.

Результати розробок та виробництва зброї підрядники мають продемонструвати вже в жовтні-листопаді цього року. Тож виникають сумніви, чи зможуть виробники зброї забезпечити армію необхідною технікою в строк.