logo
Аналітика,

“Феофанія” потребує додаткових мільйонів? Куди йдуть кошти з Фонду проти COVID-19

Переважна більшість українців хоча б раз, але чули про «казкову» лікарню для «обраних» за назвою «Феофанія». Чому «казкову»? Тому, що всі про неї чули, а от бачили дійсно лише обрані.

Ця лікарня входить до структури Державного управління справами, або просто ДУС, яка відповідає за функціонування та благополуччя Президента України, Верховної Ради України та інших державних органів найвищого рангу.

Щорічно ця структура отримує кілька мільярдів бюджету з коштів платників податків, однак і цього їм виявилось замало. StateWatch отримала документ, що вказує на те, що ДУС та підконтрольна їм «Феофанія» вирішили не втрачати можливість та попросили додаткові мільйони зі спеціального фонду для боротьби з COVID-19.

Наприкінці квітня уряд Дениса Шмигаля затвердив порядок використання 64 мільярдів гривень з Фонду на боротьбу з COVID-19. Даний фонд викликав багато запитань, адже на думку багатьох експертів, значно краще було б закріпити кошти за конкретними розпорядниками з очікуваними показниками ефективності. Наразі ж, отримати кошти може майже будь-яка державна структура звернувшись до Кабміну з відповідним проханням. Кабінет міністрів у свою чергу вирішує: кому дати кошти, а кому відмовити.

Експертна організація StateWatch проаналізувала всі звернення, що надходили до Кабміну від державних структур, на отримання коштів зі спеціального фонду.

Очікувано, найбільше запитів на отримання коштів надходили від Міністерства охорони здоров’я (4 запити) на суму майже 3,5 мільярдів гривень, та Міністерства соціальної політики (3 запити) на суму в 22 мільярди гривень. Також запити надходили з кількох обласних адміністрацій.

Тим не менш, окрім очікуваних претендентів на кошти з фонду, були там і не зовсім очевидні. Одним із бажаючих отримати кошти на боротьбу з COVID-19 виявилась славнозвісна ДУСя та підпорядковані їм лікарні – «Феофанія», Поліклініка №2, Науково-практичний центр профілактичної та медичної медицини та Центр превентивної медицини.

В обґрунтуванні свого запиту на кошти з фонду у ДУСі зазначили, що вони відповідають за епідемічне та санітарне благополуччя Президента України, РНБО, ВРУ, КМУ та інших органів та служб влади найвищих рівнів.

Також в Держуправлінні наголосили, що окрім топ-чиновників у відомчих медзакладах обслуговують і “інші категорії населення”.

Загалом, ДУС та Феофанія вирішили попросити у Кабміну майже мільйон доларів США, а точніше 23,4 мільйони гривень. Цікаво те, що річний бюджет ДУСі та всіх підконтрольних йому установ становить більше 2 мільярдів гривень, однак як пояснили чиновники: знайти з цих 2 мільярдів необхідні мільйони та перерозподілити їх на COVID-19 у ДУС не мають можливості.

Згідно розрахунків, кошти у ДУС попросили на медичне обладнання, медикаменти, тести та засоби індивідуального захисту. Як виявилося, перша лікарня країни так само як і лікарні в регіонах немає достатньої кількості костюмів біозахисту, респіраторів, захисних окулярів та масок.

Цікавий ще і той факт, що на офіційній сторінці Національної служби здоров’я України у переліку лікарень, що приймають хворих на COVID-19 – ані «Феофанії», ані будь-якої іншої лікарні ДУСі немає.

Що у підсумку? У той час, коли у регіонах України величезна кількість лікарень страждає у зв’язку з недостатнім фінансуванням, Державне управління справами з двома мільярдами річного бюджету та підконтрольна їм «Феофанія» не втрачають можливості відхопити додатковий ласий шматок від державного бюджету. І що саме головне, ручне управління фондом зі сторони Кабміну не лише дає хороші шанси ДУСі отримати кошти, а й створює ризик подальшого використання грошей з фонду на сумнівні цілі.

Статтю підготовлено StateWatch за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” МФ “Відродження”.