logo
Аналітика,

Методологія проведення моніторингу розслідувань кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушенням основоположних прав і свобод людини і громадянина

Експерти StateWatch розробили методологію проведення моніторингу розслідувань кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушенням основоположних прав і свобод людини і громадянина.

До найсуттєвіших критеріїв, за якими умовно можна розрізнити демократію та авторитаризм, належить відкритість інформації про злочини та правопорушення із посяганням на права та свободи людини і громадянина, що її вчиняють представники органів державної влади. Зокрема, співробітники органів правопорядку. Можливість отримати інформацію про такі злочини, перебіг відповідного розслідування і притягнення винних до відповідальності – ознака демократичних режимів.

Україні дісталася в спадок від СРСР правоохоронна система, яка керувалася радянським принципом верховенства закону, що пізніше трансформувався в принцип законності. Лише після Революції Гідності почалося поступове впровадження принципу верховенства права в профільних законах, які керують діяльністю відповідного органу правопорядку. Принцип верховенства права органічно влився у принципи діяльності поліції у 2015 році, із ухваленням Закону України Про Національну поліцію. Новостворені правоохоронні органи – НАБУ та ДБР, мали в засадах своєї діяльності принцип верховенства права від моменту їх створення й ухвалення відповідних профільних законів. В основи діяльності Служби безпеки України цей принцип досі не включено, хоча в новому законопроекті Про СБУ це передбачено. Загалом законодавець розуміє верховенство права як визнання людини, її життя і здоров’я, честі й гідності, недоторканності й безпеки найбільшими соціальними цінностями – вочевидь, спираючись на Конституцію України. Хоча в країнах Європейського Союзу цей принцип розуміють ширше.

Але одна справа декларувати принцип, інша – дотримуватися його на практиці. Наразі мало хто з тих, хто повинен дотримуватися принципу верховенства права у своїй діяльності, має уявлення про його точне значення.

В межах цієї методології ми пропонуємо зосередитися на одному з ключових аспектів утвердження в суспільстві верховенства права – відкритість і прозорість, а також певні проблеми з їх дотриманням органами правопорядку в розслідуванні резонансних справ, пов’язаних із порушенням прав і свобод людини і громадянина.

Повний текст для завантаження – PDF