logo
Новини,

Що відбувається з реформою оборонно-промислового комплексу – дослідження StateWatch

Щоб відремонтувати стару техніку Збройних Сил України, модернізувати наявну, а також забезпечити ЗСУ новітніми зразками озброєння, державний концерн «Укроборонпром» мусить бути реформований і перетворений на акціонерне товариство.

Про це заявив під час круглого столу “Аналіз реформування оборонно-промислового комплексу”, проведеного спільно з Інститутом Горшеніна, голова StateWatch Гліб Канєвський.

Круглий стіл StateWatch та Інституту Горшеніна у партнерстві з “Лівий Берег” – “Аналіз реформування оборонно-промислового комплексу”

Канєвський додав, що сам процес реформування має бути прозорим та публічним, аби уникнути корупційних складових та вибудувати ефективну схему його діяльності.

Під час заходу, StateWatch презентувала аналітичне дослідження, перерахувала можливі ризики для держави, яких слід уникнути під час імплементації Закону про реформу “Укроборонпрому”.

Голова StateWatch також розповів про етапи реформування “Укроборонпрому”.

“Спершу необхідно провести корпоратизацію підприємств: перетворити радянські  організаційних форм державне та казенне підприємство на акціонерні та товариства з обмеженою відповідальністю. Другий етап – це формування галузевих науково-виробничих об’єднань – функціональних холдингів, які об’єднують підприємства відповідної галузі за принципом синергії та ефективності. І вже на завершення реформи будуть віршуватись так звані майнові питання, пов’язані з його управлінням.  Управління майном здійснюватиметься після побудови сучасної системи корпоративного управління, аналізу ризиків менеджменту та аудиту. Так буде забезпечена прозорість і підзвітність відповідних процесів”, – зазначив Гліб Канєвський.

У результаті реформи концерн буде корпоратизований і стане відкритою прозорою компанією за стандартами ОЕСР, буде вільним від боргів, зможе оновити свою фінансову історію і тим самим залучати міжнародні та українські кредитні кошти.

У свою чергу, виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії – НАКО Олена Трегуб наголосила, що громадянське суспільство необхідно максимально долучити до трансформації “Укроборонпрому”.

За її словами, громадськість має моніторити формування наглядової ради акціонерного товариства, яке створять замість нинішнього концерну.

“Зараз ані закон про реформу “Укроборонпрому”, ані проєкт статуту не передбачають, як саме громадські організації можуть бути залучені до процесу відбору до наглядової ради. Щонайменше, нам потрібно мати доступ до інформації щодо того, які є кандидати до наглядової ради, і до того, як буде збиратися номінаційний комітет. Необхідно включити до статуту про наглядову раду акціонерного товариства положення про формування громадської ради або про залучення громадськості до контролю над формуванням громадської ради. Це стосується як відбору незалежних членів наглядової ради, так і відбору державних представників “, – заявила Олена Трегуб під час заходу. 

Експерт Женевського центру  з питань управління сектором безпеки (DCAF) Гражвідас Ясутіс відкриваючи круглий стіл зазначив, що Україна повинна співпрацювати в оборонній галузі з іншими міжнародними організаціями. 

“DCAF надав оцінку поточним процесам оборонної реформи. Одним з наших пріоритетів у співпраці є оборонна промисловість України. Наша організація уважно стежить за ситуацією з «Укроборонпромом», і ми розуміємо, що імплементація закону про реформування державного концерну завершує тривалий і складний процес розробки нової законодавчої бази для розвитку обороно-промислового комплексу України. Водночас ця подія є новим поштовхом для української оборони”, зазначив Ясутіс.