logo
Аналітика,

“Шерше ля фам” та “подяки ТРО”. Або як з бізнесу російського олігарха під Києвом зняли арешт – розслідування Trap Aggressor

Російський олігарх Міхаіл Гуцерієв пов’язаний з бенефеціаркою української компанії «МЛП-Чайка» – Вікторією Кущ. Про це повідомляють розслідувачі проекту Trap Aggressor.

Міхаіл Гуцерієв – російський олігарх, головний акціонер промислово-фінансової групи «Сафмар», до якої входять компанії «РуссНефть», «НК Нефтиса», «Русский уголь», «Моспромстрой», радіохолдинг «Krutoy Media».  Власник британської компанії «GCM Global Energy Inc.», що добуває нафту в Азербайджані та Казахстані. Контролює активи в сфері нерухомості. Підтримував політику білоруського диктатора Олександра Лукашенка (за це до речі, в минулому році був внесений до чорного списку ЄС та Великобританії), а також через кілька компаній є мажоритарним засновником медіа-компанії «РУ ФМ».

19 жовтня цього року президент України Володимир Зеленський своїм указом наклав санкції на громадянина Російської Федерації Міхаіла Гуцерієва, власника компаній «Сафмар», «Славкалій» та «Славнафта» з забороною користуватись та розпоряджатись власними активами на території України 10 років. 

Та виявилось, що олігарх попіклувався про свій бізнес заздалегідь. На території України до сьогодні діють підприємства «МЛП-Чайка», «МЛП-Бориспіль» і «МЛП-Україна». Це величезні площі логістичних приміщень та складів, які орендують десятки компаній. Ці підприємства, за твердженням прокурорів, входять до російської групи компаній «Міжнародне логістичне партнерство» і здійснюють фінансово-господарську діяльність на території України. До 2018-го року власником компаній був безпосередньо сам Міхаіл Гуцерієв. Пізніше переписав їх на кіпрську офшорку «Марсфілд Лімітед», кінцевим бенефіціаром якої є українка Кущ Вікторія Віталіївна.

Інформація з Youcontrol

25 серпня 2022 року в рамках кримінального провадження Печерський районний суд наклав арешт на 80 тисяч квадратних метрів логістичних приміщень поблизу Києва, які належать підприємству «МЛП-Чайка». 

Фото Trap Aggressor

У своєму клопотанні прокурор зазначив, що ці компанії фактично до сьогодні підконтрольні громадянину РФ Міхаілу Гуцерієву, який через постійну підтримку влади РФ, у тому числі, оборонного та силового блоку нагороджений низкою державних нагород і відзнак Російської Федерації, серед яких медаль «За отличие в специальных операциях» ФСБ Росії та декілька одиниць нагородної зброї. 

Але 15 вересня, за клопотанням адвоката «МЛП-Чайка», в тому ж Печерському суді арешт скасували. У цьому клопотанні правозахисник стверджував, що власницею компанії є громадянка України Вікторія Кущ, яка має численні подяки від ЗСУ, ТРО та нацполіції, а кошти від діяльності підприємства використовуються для непорушності конституційного ладу, державної влади та меж території України. Арешт накладено необгрунтовано, а розгляд клопотання про арешт відбувся без виклику власника до суду. І такі аргументи адвоката стали достатньою підставою, щоб суддя задовольнив його прохання. 

Витяг з Печерського районного суду м. Києва

За даними розслідувачів Trap Aggressor, бенефіціарка «МЛП-Чайка» Кущ Вікторія Віталіївна більше відома як Вікторія Кохана. З 2014-го року постійно перебуває на території Росії, пише музику для російських музичних виконавців – Філіпа Кіркорова, Ніколая Баскова, Таісії Повалій та інших, бере участь у концертах в російському державному Кремлівському палаці і співпрацює безпосередньо з олігархом Гуцерієвим. 

Зліва направо: Міхаіл Гуцерієв, Вікторія Кохана, Ігор Крутой. Фото з рунета

Рішення про скасування арешту виніс суддя Печерського суду – Олексій Соколов, який в минулому неодноразово був помічений в одіозних справах. У травні 2019-го року Громадська рада доброчесності визнала Соколова таким, що не відповідає посадіСуддя міг бути звільнений, але Вища кваліфікаційна комісія суддів поставила його оцінювання на паузу.

Зокрема, Соколов допускав вочевидь недбале оформлення документів і порушував строки надсилання судових рішень до реєстру, а ще виносив рішення російською мовою, які публікував, всупереч закону. Також Олексій Соколов навмисно затягував справу київського активіста Романа Ратушного, який цьогоріч був убитий російськими окупантами.

Подробиці в розслідуванні журналістів Trap Aggressor

Матеріал створенй Trap Aggressor у рамках проєкту Інституту висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.