logo
Новини,

StateWatch за підтримки YouControl розробив перший реєстр українських активів російських олігархів, а Мін’юст озвучив законодавчі ініціативи для  вдосконалення реалізації санкційної політики

Міністерство юстиції, аналітичний центр StateWatch та онлайн сервіс YouControl презентували нові шляхи, інструменти та законодавчі ініціативи для прискорення ​​стягнення українських активів росіян та колаборантів, причетних до агресії проти України. 

Директор Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції Інна Богатих зазначила, що в межах закону «Про санкції» Вищим антикорупційним судом уже задоволено 19 із 20 позовів Мін’юсту до підсанкційних осіб. З-поміж інших, ВАКС задовольнив позовні вимоги Мін’юсту щодо стягнення активів експрезидента Віктора Януковича, російських олігархів Аркадія Ротенберга, Євгена Гіннера, Міхаіла Шелкова, Володимира Євтушенкова, та частково Олега Дерипаски і колаборанта Володимира Сальдо. 11 травня Мін’юст подав новий позов проти Сергія Цекова, члена Ради федерації РФ від так званої «Республіки Крим». Станом на сьогодні на території України виявлені близько 230 активів підсанкційних посібників агресії проти України, однак нині є близько 30-50 активів, які можна назвати значними і до власників яких застосована санкція блокування після 24.05.2022, що дозволяє подальше стягнення рішенням ВАКС. У Мін’юсті не припиняється робота щодо формування доказової бази для подачі нових позовних заяв найближчим часом.

Міністерство юстиції та інші органи влади, що реалізують державну санкційну політику,  зіштовхуються із низкою труднощів у процесі її реалізації:   

– відсутність єдиної інформаційної бази, яка б дозволяла здійснювати швидкий та зручний пошук підсанкційних суб’єктів. 

– стислі строки розгляду справ про застосування санкції стягнення. З огляду на практику розгляду таких справ ВАКС, їх складність та великий обсяг матеріалів, що необхідно дослідити суду, їх розгляд у встановлені КАСУ строки є утрудненими.  

Для розвʼязання даних питань розроблено законопроєкт 8392, який передбачає створення Державного реєстру санкцій з метою надання публічного доступу до інформації про всіх суб’єктів під санкціями, а також збільшення строків розгляду позовів у ВАКС, розширення кола осіб, що мають право на оскарження рішення ВАКС, що гарантуватиме більше ефективний процес застосування санкції стягнення. Окрім того, на розгляді у ВР нині іще один законопроєкт 8384, що передбачає кримінальну відповідальність за обхід санкцій, що запобігатиме спробам виведення активів із власності підсанкційної особи. А також на стадії розгляду парламентарів законопроєкт 9235, у якому Мінʼюст просить дозвіл надавати їм доступ до банківської таємниці щодо підсанкційних осіб через запити на інформацію.     

Аналітичний центр StateWatch у межах проєкту Trap Aggressor своєю чергою презентував перший реєстр активів російських олігархів на території України, що дозволяє відстежувати статус майна і бізнесу агресора у процесі конфіскації та систематизувати наявні дані.

Ілюстрація: StateWatch

Реєстр, підготовлений за підтримки платформи YouControl, нині налічує дані про 53 олігархів з рейтингу “200 найбагатших бізнесменів” російського Forbes за 2021 рік, а також низки інших росіян, які знаходяться під українськими санкціями та є бенефіціарами бізнесу в Україні. Станом на зараз реєстр містить досьє на 112 українських компаній загальною вартістю корпоративних прав на 6 млрд грн. Зокрема 12 компаній вже стягнули у дохід держави через адміністративні позови у Вищий антикорупційний суд, корпоративні права 21 активу – арештували в межах різних кримінальних проваджень. У реєстр не потрапили особи зі списку російського Forbes, які не перебувають під санкціями України та не мають зв’язків із українськими активами. Статуси компаній у реєстрі діляться на арештовані (в межах кримінальних проваджень) та конфісковані (в межах рішення ВАКС). Конфіскація активів в межах Закону України «Про санкції» Україна почалася у вересні 2022 року. Утім активи конфісковані лише у декількох росіян, тому цей реєстр допоможе відстежити результативність процесу конфіскації.

Команда YouControl долучилася до проєкту. StateWatch надав перелік російських олігархів, а аналітики YouControl знайшли їх активи в Україні. Реєстр від StateWatch дозволяє перейти на досьє компанії в аналітичному сервісі YouControl. Одразу після реєстрації, можна перевірити з ким пов’язана юрособа та яким способом, чи фігурувала у судових справах, чи брала участь в тендерах та основні реєстраційні дані з ЄДР. 


Прозорість розпорядження майном країн-агресорів є найбільшим завданням у контексті підзвітності щодо стягнення такого майна на користь держави.

Спільна пресконференція за участі Міністерства юстиції, StateWatch та YouControl доступна за посиланням