logo
Новини,

Відповідь експертної організації StateWatch на заяви Президента України Володимира Зеленського про Фонд боротьби з COVID-19

Експертна організація StateWatch надала відповідь та коментарі стосовно використання коштів з COVID-фонду після останніх заяв Президента України.

02 вересня 2020 року під час робочої поїздки на Харківщину Президент України Володимир Зеленський заявив, що так званий коронавірусний фонд майже повний.

Це неправда, це історія з великим фейком, яку підігрівають різні люди, журналісти. Запитайте, будь ласка, міністра охорони здоров’я, прем’єр-міністра. Вони досить часто комунікують цю інформацію, з ковідним фондом усе гаразд .

Заявив Президент України Володимир Зеленський

Натомість раніше кілька офіційних осіб повідомляли, що в Фонді немає коштів.

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що бюджетний Фонд боротьби з COVID-19 практично вичерпаний.

Т. в. о. міністра освіти та науки Сергій Шкарлет заявив, що Фонд “порожній”.

Експертна організація StateWatch, яка від створення Фонду активно висвітлює витрати з нього, вважає за необхідним надати свої коментарі у цій ситуації.

Станом на вересень 2020 року загальна сума Фонду складає 66 млрд грн, що на 100% розподілена між різними органами влади, які поступово витрачають кошти. При цьому сума вже витрачених коштів сягає 19,1 млрд грн або 29% від загальної суми.

Що буде з іншим 71% Фонду? До кінця року ці кошти будуть витрачені так, як їх розподілили у кооперації уряд та парламент.

Наприклад, якщо на ремонт доріг з Фонду виділили 35 млрд гривень, а станом на вересень з цієї суми вже витратили 7,2 мільярди, то саме на ремонт доріг буде витрачений залишок у сумі 27,8 млрд гривень. При умові, якщо парламент не ухвалить новий закон. Але станом на вересень жодних законодавчих ініціатив від влади про зміну розподілу коштів з Фонду не було.

Експерти StateWatch порівняли, як витрачаються кошти з Фонду на різні заходи в динаміці. Результати говорять самі за себе: з Фонду боротьби з COVID-19 на ремонт доріг витратили в 9 разів більше, ніж на забезпечення лікарень .

Тому висновки Президента Володимира Зеленського щодо “фейків” навколо витрат з Фонду боротьби з з COVID-19 є класичною підміною понять. Так, у Фонді ще залишаються 71% коштів. Однак, половина з них буде витрачена не на апарати ШВЛ, не засоби захисту для лікарів і не на закупівлю ліків для тяжко хворих пацієнтів, а  саме на ремонти доріг (якщо парламент не внесе зміни у розподіл коштів).

Беручи до уваги прогнози ВООЗ щодо тривалості пандемії експертна організація StateWatch рекомендує уряду відмовитися від практики створення спеціального фонду та ручного розподілу коштів фонду, оскільки такий підхід не дозволяє своєчасно та ефективно реагувати на виклики, які постають перед державою в процесі боротьби з COVID-19.