З моменту створення Covid-фонду, експерти StateWatch уважно слідкували за тим, як і куди виділялися кошти на боротьбу з підступним вірусом. Ми вже розповідали про те, що більша частина коштів з фонду пішла не на медицину, а на абсолютно не пов’язані з пандемією потреби. Також ми розповідали про те, що ще в серпні всі 66 мільярдів були розподілені між різними відомствами. При чому на загальний подив половина фонду дісталася структурам “Укравтодору”.
Однак, що трапилось з коштами, виділеними різним міністерствам та державним установам? На що їх витратили та чи витратили взагалі? Для того, аби дізнатись про це, ми відправили запити на 7 різних міністерств та одне державне підприємство, що отримали найбільшу кількість грошей на боротьбу з Covid-19. І сьогодні ми розповімо про те, як іде процес освоєння коштів, що мали б рятувати країну від пандемії.
Міністерство економіки отримало з фонду 7,9 млрд грн. В обґрунтуванні потреби у цих коштах, міністерство зазначило, що гроші необхідні для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно з отриманої нами інформації, гроші що були отримані з Covid-фонду розійшлись по трьох напрямках діяльності Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування:
Отже, з 7,9 мільярдів гривень, що були виділені з Covid-фонду Міністерству економіки, станом на кінець літа, до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування потрапило вже 6.2 мільярди гривень. Не використаними на сьогодні залишаються 1.7 мільярди гривень.
Ще одним міністерством, що отримало чималу суму з Covid-фонду, є Міністерство соціальної політики України. Загалом воно отримало близько 4 млрд грн. Виходячи з відповіді на наш запит, кошти з Covid-фонду Мінсоцполітики отримало на чотири різні напрями, зокрема:
Отже, з 4 мільярдів 167 мільйонів, що були передбачені для Міністерства соціальної політики, станом на сьогодні використано ледве більше половини, а саме 2 мільярди 350 мільйонів гривень.
Всього, Кабмін виділив Міністерству юстиції України 23,7 млн грн для забезпечення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню спалахів Covid-19 в установах виконання покарань.
Згідно з отриманої інформації, станом на середину серпня Мін’юст всього витратив 5 мільйонів 860 тисяч гривень. Ці гроші пішли на придбання медичного обладнання та засоби індивідуального захисту для медичних працівників в установах виконання покарань.
Зокрема, гроші пішли на закупівлю:
Отже, з 23 мільйонів гривень, що були передбачені для міністерства юстиції, станом на кінець літа було використано лише четверть всіх коштів, а саме 5 мільйонів 860 тисяч гривень.
Міністерству розвитку громад та територій виділили 1,6 млрд грн для реалізації проектів з реконструкції, капітального ремонту приймальних відділень в опорних закладах охорони здоров’я у госпітальних округах. Також, поставною Кабміну затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим на реалізацію проектів з реконструкції, капітального ремонту приймальних відділень в опорних закладах охорони здоров’я у госпітальних округах та розподіл обсягів обласних бюджетів.
Згідно з наданої інформації, станом на 19 серпня 2020 року, в обласні бюджети для виконання вище перерахованих цілей, було спрямовано 840 мільйонів гривень. Ще половина коштів досі залишається не використаною.
Оскільки це лише перша частина нашого матеріалу про те, як державні органи витрачають бюджетні кошти з фонду по протидії Covid-19, ми вирішили поки не робити узагальнюючих висновків. Однак, підсумуємо, що чотири міністерства про які ми сьогодні розповіли загалом отримали у своє розпорядження близько 13 з половиною мільярдів гривень. І з цих коштів, на сьогоднішній день було витрачено близько 9 з половиною мільярдів. Ще 4 мільярди так досі і не знайшли свого призначення. І тут виникає логічне запитання: а чи варто було спустошувати Covid-фонд та роздавати кошти навіть туди, де вони не були потрібні, і тим самим ставити під загрозу медичну галузь, якій вже сьогодні немає звідки взяти додаткових коштів у разі можливого спалаху пандемії?
Стаття підготовлена та опублікована Олександром Гуменюком в рамках проєкту StateWatch за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” МФ “Відродження”.