logo
Аналітика,

Заробили їх разом. Як кошти коронавірусного фонду пішли на потреби різних відомств

Із 19 мільярдів, які вже були виділені з Фонду боротьби з COVID-19, лише 3,2 мільярди, виділених МОЗ, пішли безпосередньо на потреби лабораторних центрів та лікарень.

Минулого тижня український парламент прийняв новий закон, яким дозволив, зокрема, витрачати кошти з фонду по боротьбі з COVID-19 на ремонт доріг. Ця новина не зустріла розуміння у суспільстві по одній причині – яке відношення ремонт доріг має до боротьби з COVID-19? Виявляється має, як мінімум так вважають депутати. 

У пояснювальній записці до закону йдеться про наступне:

Одним із заходів щодо боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками є забезпечення населення додатковими робочими місцями. Важливим є також забезпечення покращення транспортного сполучення для своєчасного надання медичної допомоги населенню, можливості його широкого тестування на наявність коронавірусу.

Досягнути цих двох завдань можливо шляхом реалізації інфраструктурних проектів щодо будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення.

Враховуючи те, що депутати змогли навіть ремонт доріг прив’язати до боротьби з коронавірусом, StateWatch вирішила розібратись – на що ще витрачають кошти, що мали б покращити українську медицину, та підготувати її до можливого збільшення хворих на COVID-19.

Посилаючись на аналітичні дані StateWatch, ми розповімо вам на що вже витратили, та на що збираються витратити кошти, що були призначені для порятунку країни від пандемії COVID-19.

Для розуміння варто нагадати, що кошти з фонду виділяються за погодженням комітету Верховної ради, а також Кабінету міністрів України. Для початку ми розповімо про кошти, що вже погоджені вищевказаними органами влади.

Загалом, Кабінет міністрів України на сьогодні погодив виділення коштів з фонду у розмірі близько 19 мільярдів гривень. Однак, цікаво те, що з цієї суми лише 3,2 мільярди отримав МОЗ на потреби лабораторних центрів, лікарень та додаткових зарплат для персоналу. Тобто зі всіх грошей, що були вже виділені з фонду, лише близько 15% пішли на пряму у медичну галузь.

А що ж з іншими 85 %  коштів, що мали б рятувати країну від COVID-19? Лідером по отриманим коштам з фонду боротьби з COVID-19 стало Міністерство соціальної політики. На сьогоднішній день Кабмін погодив виділення цьому міністерству одразу 10,1 мільярдів гривень. Це у тричі більше, ніж отримав МОЗ. Гроші, які надійшли до Мінсоцполітики планують використати на виплати застрахованим особам, виплати ФОП-ам, виплати матеріального забезпечення членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, які померли від гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Ще одним міністерством, яке отримало свій шматок від фонду COVID-19 стало Міністерство економіки. Їм Кабмін узгодив нарахування коштів у розмірі 2,9 мільярдів гривень. У своєму запиті міністерство вказало, що ці кошти підуть у Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, з метою своєчасної виплати допомоги по безробіттю.

Багато питань у суспільстві викликало ще одне нещодавнє перерахування коштів з фонду по боротьбі з COVID-19. Одразу 2,7 мільярди гривень ( це майже стільки ж, як було надано МОЗ ) було вирішено перерозподілити Міністерству внутрішніх справ України під керівництвом Арсена Авакова. І гроші ці планують витратити не на боротьбу з COVID-19 чи його наслідками, а для здійснення доплат військовослужбовцям Національної гвардії, Державної прикордонної служби, особам рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, а також на доплату медичним працівникам мед. закладів МВС. Однак, варто зауважити, що найбільшу частину з цих коштів, а саме 2,2 мільярди гривень віддадуть саме Національній поліції України.

Попри підтримку уряду та комітету, були і ті хто виступали проти подібного витрачання коштів. Однією із противників виступила голова фракції “Голос” Кіра Рудик:

В Україні є такі люди, як Арсен Аваков, які в найскрутніші часи готові забирати останні гроші з бюджету на свої примхи. Чому я вважаю, що це примхи? Тому що як раз МВС у нас фінансується на 100%. Ми, зі свого боку, будемо наполягати на аудиті – куди і як МВС розподіляє отримані кошти. Час розворушити це зміїне кубло.

Також Кабмін погодив виділення коштів з Фонду по боротьбі з COVID-19 Міністерству освіти і науки та Міністерству юстиції. Щоправда, апетити цих двох міністерств були значно меншими, ніж апетити відомства Арсена Авакова. Кабмін погодив перерахування 52 мільйонів для МОН та 23 мільйонів для Міністерства юстиції. Що до того, на що ж підуть дані кошти, то освітяни планують витратити їх для повернення коштів, сплачених за надання послуги з проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році, а Міністерство юстиції для придбання медичного обладнання, закупівлі ЗІЗ та доплати мед. працівникам  для “Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України”.

Окрім коштів, що вже були затверджені Кабінетом міністрів, свого часу ще чекають багато інших запитів від різних органів влади, які також претендують на кошти зі спеціального фонду. Про них ми розповімо далі.

До Кабміну звернулися 6 ОДА для отримання коштів з фонду по боротьбі з COVID-19. У поясненнях, для чого саме їм потрібні кошти з фонду, ОДА достатньо схожі у своїх запитах. В основному вони просять кошти на здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню COVID-19, на доплати медичним та іншим працівникам, які зайняті боротьбою з COVID-19 та на закупівлі медичного обладнання.

Лідером по запитуваній сумі стала Полтавська ОДА, яка попросила в уряду одразу 686 мільйонів гривень. На другому місці Харківська ОДА з запитом на 616 мільйонів гривень. Достатньо великі суми попросили і Івано-Франківська ОДА – 446 мільйонів гривень, Одеська ОДА – 383 мільйони гривень та Чернівецька ОДА – 204 мільйони гривень. І лише Черкаська ОДА вибивається з цього списку з запитом лише на 36 млн грн.

Серед не розглянутих запитів на виділення коштів з фонду боротьби з COVID-19 ми знайшли заявки від п’яти міністерств. Найбільше грошей з фонду попросило Міністерство соціальної політики, якому вже узгодили надання коштів у розмірі близько 10 млрд гривень. Там вирішили не церемонитись і попросили ще 15,2 мільярдів гривень. Цілі, на які просять гроші у міністерстві соціальної політики – це виплати пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду.

Ще одним міністерством, що запросило чималу суму виявилось Міністерство економіки, якому вже узгодили надання коштів у розмірі близько 2,9 мільярдів гривень, вирішило не зупинятись та подало запит на отримання ще близько 12 мільярдів гривень з фонду по боротьбі з COVID-19. Витратити ці кошти хочуть для наповнення Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Окремо “економісти” попросили кошти на Підвищення обороноздатності (18 млн. грн.)  та відновлення видатків на функціонування інституцій з просування експорту (15 млн грн).

Також у переліку міністерств, запити яких ще не розглянуто, та не узгоджено Кабміном ми знайшли Міністерство культури, що бажає отримати майже 2 мільярди гривень на збереження та відновлення української культури, розвитку креативних індустрій та туристичної привабливості регіонів, Міністерство освіти та науки, що попросило 125,6 млн гривень для  створення безпечних умов проведення ЗНО, ЄВІ, ЄФВВ у 2020 році. Ну і найцікавіше – Міністерство охорони здоров’я, яке просить додатково 244 мільйони гривень для виплат на безперервний професійний розвиток лікарів, виплати для організації стажування лікарів-інтернів на базах стажування. Якщо порівняти з цифрами, які просять у Міністерстві економіки (12 мільярдів) та Міністерство соціальної політики (15 мільярдів), то можна подумати, що з медициною у нас в Україні все гаразд, і ми повністю готові до будь-якого виклику пов’язаного з COVID-19.

Також не можемо не відзначити той факт, що у списку бажаючих отримати кошти фігурує і славнозвісне Державне управління справами, деталі про цей факт ми розповідали у одному з наших минулих матеіріалів. Зокрема, стаття – “Феофанія” потребує додаткових мільйонів? Куди йдуть гроші з фонду проти COVID-19”.

Наприкінці хочеться згадати наше інтерв’ю з колишнім урядовцем, який ще у травні дав наступний прогноз:

Створення окремого фонду під Мінфіном на 60+ млрд грн без чітко окресленої мети на даному етапі є просто створенням кишенькового фонду для фактично будь-яких видатків, які Кабмін отримав можливість витрачати за погодженням з Бюджетним комітетом.

Схоже, прогноз дійсно збувається. Фонд для боротьби з пандемією COVID-19 було створено ще у квітні. За цей час гроші з цього фонду витрачали по різному: на пенсії, на освіту, на поліцію, на соціальні виплати, ну і на медицину звісно. Однак, якщо врахувати, що з 64 мільярдів лише 3.2 мільярди пішли безпосередньо у Міністерство охорони здоров’я – орган, який відіграє ключову роль у боротьбі з COVID-19, то виникає запитання: а для чого взагалі створювали даний фонд?

І, звичайно, не можна не відмітити останній перл у виконанні Верховної ради. Так “притягнути за вуха” ремонт доріг до пандемії COVID-19 змогли б не всі. Як висновок, Фонд, що мав би покращити українську медицину та підготувати країну до можливого спалаху пандемії коронавірусу, схоже, перетворився на фонд перекривання дірок у бюджеті та задоволення політичних “хотілок”.